Sportinis viso kūno masažas

       Sportinis masažas – tai technika, skirta paruošti organizmą fizinei veiklai, taip pat pagreitinti atsigavimo procesą po treniruotės. Sportinis masažas leidžia padidinti fizinę kūno ištvermę ir pagerinti sportininko profesinius pasiekimus. Sportinis masažas yra pagrindinė procedūra kiekvieno profesionalaus sportininko mityboje.

Sportinio masažo privalumai:

       Šis tipas patraukia daugelio dėmesį, nes kiekvienas profesionalus sportininkas praktikuoja techniką aktyvių treniruočių metu, ruošdamasis varžyboms, po traumų, lūžių, patempimų. Sportininkai mėgėjai, pavyzdžiui, kultūristai, taip pat naudojasi šia procedūra. Metodikos taikymo rezultatai: 

  • kūno ištvermės padidėjimas
  • palengvinti raumenų spazmus
  • atsigavimo proceso pagreitis po fizinio krūvio
  • kovojant su patempimų pasekmėmis, hematomomis, mažinančiais skausmą
  • sumažinti sužalojimo ir žalos riziką
  • sumažintas nuovargis
  • pagerinti sportininko reakcijos greitį
  • raumenų elastingumo padidėjimas
  • limfos nutekėjimo, kraujotakos gerinimas, toksinų pašalinimas iš organizmo
  • bendros fizinės būklės pagerėjimas
  • atsikratyti pieno rūgšties stagnacijos po rimto fizinio krūvio
  • padidina sportininko atsparumo stresui lygį

Kontraindikacijos sportiniam masažui:

  • uždegiminių procesų buvimas organizme, padidėjusi kūno temperatūra
  • matomų odos pažeidimų buvimas, venų varikozė
  • nėštumas

Sportinio masažo rūšys:

       Šio tipo naudojimas leidžia pasiekti tiek tonizuojantį, tiek atpalaiduojantį poveikį ne tik kūnui, bet ir sportininko psichikai. Priklausomai nuo laiko, tikslų ir technikos, yra keli masažo tipai:

  1. Preliminarus
  2. Treniruotės
  3. Atkuriamoji

         Preliminarus sportinio masažo tipas atliekamas prieš pat treniruotę ar varžybas. Naudojant masažo techniką prieš paleidimą galima: 

  • sušildyti raumenis
  • padidinti sportininko fizinę ištvermę,
  • pagerinti reakciją,
  • subalansuoti psichoemocinį foną,
  • sumažinti streso lygį prieš atsakingą pasirodymą.

        Varžybos, treniruotės – rimtas psichologinis ir fizinis krūvis organizmui. Specialistas turėtų atkreipti dėmesį ne tik į fizinę kliento būklę prieš krūvį, bet ir paskaityti jo psichologinį vaizdą. Patyręs praktikuojantis masažo terapeutas gali nesunkiai nustatyti sportininko emocinę būseną prieš svarbias varžybas ir parinkti efektyvius sportinio masažo atlikimo būdus bei taisykles:

  1. Budrus. Sportininkas nusiteikęs ramiai, pasitiki savimi, savo jėgomis ir tuo, kad jam pavyks lipti ant nugalėtojų pakylos. Smegenų ir viso kūno reakcija yra aukšto lygio. Tai palanki būsena. Specialistas turėtų naudoti lengvo, šildančio sportinio masažo technikas, kad padėtų raumenims pasiruošti fiziniam krūviui ir išvengtų traumų, patempimų varžybų metu.
  2. Karščiavimas prieš startą. Sportininkas yra išsiblaškęs, nepasitiki savo jėgomis, irzlus, pernelyg susijaudinęs. Klientas nerimauja ir „vaikšto iš kampo į kampą“. Nepalanki būklė prieš treniruotę, varžybas. Pasinaudokite raminančiu sportiniu masažu. Taip, prieš svarbius įvykius tikrai efektyvus yra atpalaiduojantis masažas, kuris padės atsikratyti rūpesčių, streso ir susikoncentruoti į patį renginį, kad būtų parodytas geras rezultatas.
  3. Prasideda apatija. Tai per didelio susijaudinimo, sportininko susijaudinimo pasekmė. Nepalanki būklė prieš treniruotę, varžybas. Jam būdinga susilpnėjusi smegenų ir viso organizmo reakcija, pasitikėjimas savo pralaimėjimu ar prastas pasirodymas varžybose. Fizinė ir psichologinė kliento būsena: depresija, nusivylimas, nenoras dalyvauti svarbiame įvykyje. Norint pagyvinti kūną, pagerinti kliento nuotaiką, verta naudoti tonizuojančio sportinio masažo technikas.

Dėl šildančio masažo judesių poveikio kūno audiniams ir raumenims preliminarus sportinis masažas yra puikus būdas išvengti traumų ir patempimų.

Parengiamasis (mokymo) vaizdas

        Paruošiamasis sportinio masažo tipas yra privalomas, jei treniruotėse ar varžybose plaukimas ar bėgimas vėsioje patalpoje. Tokiu atveju leidžiama naudoti specialius šildančius masažo gelius.

         Treniruojamasis sportinis masažas atliekamas per 1-2 valandas po fizinio krūvio pabaigos. Ši technika yra mokymo proceso dalis. Sportinio masažo naudojimas šioje technikoje leidžia padidinti sąnarių judrumą, pagerinti raumenų tonusą. Šios technikos pagalba masažo terapeutas padeda sportininkui paruošti kūną didėjančiam fiziniam krūviui, malšina skausmą po treniruotės.

Pagrindinės treniruočių sporto masažo technikos technikos:

  • kombinuotas nugaros masažas,
  • suspaudimas ir trynimas
  • mušamieji triukai,
  • tempimas,
  • cikliniai sąnarių judesiai.
        Sportinio masažo veiksmu siekiama ne tik pagerinti raumenų tonusą, bet ir juos atpalaiduoti, klientui skundžiantis skausmais, patempimais, pervargimu po fizinio krūvio. Po seanso naudinga išsimaudyti vonioje su jūros druska arba kontrastiniu dušu, kuris pagreitins kraujotaką ir pašalins perkrovas raumenyse.

Pagrindinis masažuotojo dėmesys yra nukreiptas į tas kūno dalis, kurios labiausiai įtraukiamos treniruočių metu.

        Atkuriamasis sportinio masažo tipas atliekamas siekiant atsigauti po intensyvių treniruočių, fizinio krūvio. Visiškam kūno atpalaidavimui rekomenduojame tai daryti po vandens procedūrų (dušas, vonia, sauna). Atkuriamąjį sportinį masažą geriausia atlikti per trumpą laiką iškart po fizinės veiklos pabaigos, siekiant padidinti jo efektyvumą.
Reabilitacija po sportinių traumų apima ir atkuriamąjį masažą, kurį gali atlikti tik kvalifikuotas masažuotojas. Pagrindiniai renginio tikslai:

  • raumenų susitraukimo aktyvinimas
  • limfos tekėjimo, kraujotakos gerinimas
  • skausmo lygio sumažinimas
  • ląstelių regeneracijos pagreitis, pagreitinant medžiagų apykaitą audiniuose

Sportinis masažas traumoms

Gydytojai dažnai skiria procedūrų kursus kaip atkuriamąją procedūrą po traumų, patempimų, išnirimų, hematomų.

Esant nesunkiems sužalojimams, būtina kuo greičiau pradėti dirbti. Jei sportininkas patyrė rimtą traumą, užsiėmimų kursą galite pradėti tik gavę gydančio gydytojo leidimą. Masažas leidžia pagerinti kraujotaką sužalojimo vietoje ir suteikti prieigą prie maistinių medžiagų. Hematomos susidarymo priežastys yra kraujo sąstingis, kuris išnyksta po procedūrų kurso.

Pagrindinės sportinio masažo technikos

Specialistas, atsižvelgdamas į procedūros tikslą, fizinę, psichologinę kliento būseną, nustato, kokios technikos turi būti taikomos konkrečiu atveju.

Glostymas . Masažuotojas atlieka labai lengvus ir lygius masažo judesius delnais išilgai kūno. Potėpių pagalba specialistas pasiekia atsipalaidavimo efektą, atsikrato negyvų odos ląstelių ir paruošia sportininką pačiai masažo procedūrai.
Maigymas . Nuoseklus raumens gaudymas, kėlimas, suspaudimas, minkymas, ridenimas. Yra išilginis minkymas (išilgai raumens), skersinis minkymas (per raumenį). Judėti galima pagalvėlėmis, pirštų falangomis, delnais. Recepcija naudojama norint padidinti raumenų tonusą, pagerinti kraujotaką, pagerinti sportininko smegenų ir kūno reakciją.
Suspaudimas . Priėmimas labai panašus į glostymą, tačiau skirtumas tas, kad suspaudimas reiškia stipresnį poveikį, todėl paveikiamas ne tik epidermis, bet ir paviršinis raumenų sluoksnis. Skirtingai nuo glostymo, suspaudimo metu po masažuotojo rankomis susidaro odos raukšlė. Suspaudimas leidžia efektyviai sušildyti audinį. Atliekant šią techniką, padės specialūs tepalai ir tepalai.
Trynimas – odos poslinkis tam tikromis kryptimis. Trynimas panašus į suspaudimą, bet greitesnis ir padidintas spaudimas. Įtrynimas suteikia šildantį efektą, leidžia atsikratyti raumenų spazmų.
Vibracija . Šią techniką galima taikyti naudojant pirštų pagalvėles, plaštaką, delnų pagrindą ir kumštį. Technika susideda iš nuolatinių arba pertraukiamų svyruojančių judesių įgyvendinimo. Jis pagerins kraujotaką, limfos tekėjimą, sumažins raumenų įtampą, turės analgetinį poveikį.

       Bendra technika – ritmiškai sušildyti sėdmenų raumenis, nugaros ir kojų raumenis. Procedūros pradžia – glostymas. Po intensyvių smūgių vėl seka raminantys potėpiai ir lengvos vibracijos. Judesių pakartojimų skaičius, procedūros laikas nustatomas pagal fizinį pasirengimą, kūno svorį, užsiėmimo tikslą.